Prat om tillverkare, chokladkakor som gått ur tiden och annat kring choklad.
Tillbaka till forumlistan
>>
Tillbaka till ämneslistan
>>
VISA ALLA INLÄGG
chokladhotell.se
Postad 2010-01-16 av Alex
Jag har upptäckt att man kan blanda en egen pralin/tryffelask på chokladhotell.se Gud vad underbart, särskilt när man bor långt bort som jag
|
Sv: chokladhotell.se
Postad 2010-01-17 av Chokladsajten
Man behöver inte bo långt bort för att uppskatta detta. Räcker med att vara lat som jag :)
Det är Pralinhuset i Stockholm som startat sajten och med deras sortiment skulle det förvåna mig om det inte gick bra för dem!
Mvh
Stefan
|
Kakaobönor
Postad 2010-01-21 av Daniel
Jag ska ha en privat chokladprovning och undrar om man kan se på kvalitetschoklads förpackningar vilken böna som en chokladkaka är gjord på....forrastero eller criollo heter dom väl (tror det finns en till?) På vissa chokladkakor har jag sett att det står criollo och på nån enstaka forrastero, men inte på alla...?
|
Sv: Kakaobönor
Postad 2010-01-26 av Chokladsajten
Ändrad: 2010-01-26
Det varierar från tillverkare till tillverkare hur mycket information om bönor, ursprung mm som står på förpackningen.
Ett tips är annars att kolla på tillverkarens hemsida, där brukar det stå mer utförligt om deras olika chokladkakor.
Hittar du ingen information varken på förpackning eller hemsida har tillverkaren bedömt detta som icke viktig information och då kan du ställa dig frågan vad mer som inte är viktigt för denne?
Mvh
Stefan
|