Chokladmazariner med apelsin- och chokladtopping

Kakorna är mer som små tryfflar. Baka dem i en muffinsplåt för små muffins.

Det blir 24 kakor.

Svårighetsgrad
Kategori:  Mjuka kakor
Vila: 1 dygn

Ingredienser

För 1 personer ()

Recept

  • 1 dl strösocker
  • 100 g smör, rumsvarmt
  • 1 ägg
  • 3.75 dl vetemjöl (225 g)
  • 0.5 tsk bakpulver
  • 0.5 apelsin, rivet skal

Topping

  • 300 g mörk choklad, 60-65 %
  • 3 dl vispgrädde
  • 2.5 msk honung
  • 0.5 apelsin, rivet skal

Fyllning

  • 500 g mandelmassa
  • 250 g smör
  • 5 ägg
  • 1.5 msk kakao
  • 0.5 apelsin, rivet skal

Garnering

  • 1 dl aprikosmarmelad

Chokladmazariner med apelsin- och chokladtopping

  1. Topping
    Hacka chokladen. Koka upp grädde, honung och apelsinskal. Häll blandningen över chokladen. Mixa slätt med mixerstav. Täck med plastfolie. Låt stå i rumstemperatur 24 timmar.
  2. Blanda socker, smör, ägg, mjöl, kakao, bakpulver och apelsinskal. Tryck ut degen i en muffinsplåt med hål som är ca 3 cm i diameter. Låt vila 1 kylen ca 1 timme. Sätt ugnen på 200°C.
  3. Fyllning
    Blanda mandelmassa och smör, gärna i en matberedare. Tillsätt äggen, ett i taget. Sikta i kakaon och tillsätt apelsinskalet.
  4. Fördela fyllningen i muffinsplåten och ställ den på en plåt. Grädda mitt i ugnen 12-14 minuter. Stjälp upp kakorna på lätt mjölat bakplåtspapper och låt kallna.
  5. Aprikosmarmelad
    Värm marmeladen i en kastrull. Passera den genom en finmaskig sil och låt kallna. Pensla aprikosmarmeladen på mazarinerna. Spritsa på toppingen.

Bli först att kommentera!

 (5/5)
Ditt namn
Hur mycket är 1 + 4?

Kommentarer på recept (0)

Sök recept


Ange rubrik för recept
Kategori
Ingrediens

Sagt om choklad

"Vem kan förneka att när smaklökarna söker spänning,dramatik och söt tillfredsställelse, så är det varken potatis eller tranbär vi söker oss till, utan choklad."
Lorna J. Sass, amerikansk historiker och författare

Samarbete