Äppelpannkaka med karamelliserade äpplen och ljummen chokladsås
Pannkakssmeten får en frisk smak av rivet äpple och lätt knäckig ton av brynt smör. Välj gärna svenska äpplen med fin balans mellan syra och sötma.
Svårighetsgrad







Dela
Ingredienser
För 8 personer ()
Recept
- 1 äpple
- 2.5 dl vetemjöl
- 6 dl mjölk
- 3 ägg
- 0.5 tsk salt
- 0.25 dl strösocker
- 25 g smör
Kanelsocker
- 1 dl strösocker
- 1 msk mald kanel
Chokladsås
- 1 dl kakao
- 1 dl strösocker
- 1 dl vatten
Karamelliserade äpplen
- 3 äpplen
- 25 g smör
- 2 msk strösocker
Äppelpannkaka med karamelliserade äpplen och ljummen chokladsås
- Kanelsocker
Blanda socker och kanel i en liten skål. - Pannkakor
Halvera och kärna ur äpplet. Riv det på den fina delen av rivjärnet. - Vispa mjölet och halva mängden mjölk till en slät smet. Vispa i resten av mjölken, ägg, salt, socker och äpple. Låt smeten svälla ca 10 minuter.
- Bryn smöret och häll det i smeten. Grädda tunna pannkakor av smeten i en stekpanna. Lägg pannkakorna på en tallrik med kanelsocker mellan varje pannkaka.
- Chokladsås
Blanda kakao, socker och vatten i en kastrull. Koka upp. Låt sjuda ca 5 minuter, rör då och då. - Karamelliserade äpplen
Kärna ur och skär äpplena i stora tärningar. Bryn i smöret ca 1 minut. Tillsätt sockret. Bryn tills äpplena fått gyllenbrun färg. - Servera pannkakorna med karamelliserade äpplen och ljummen chokladsås.