Prinsens chokladtrippeltårta

Tårtan, som även kallas "chokladförtjusning", bakas av konditor Annika Andersson på konditori Prinsen i Strängnäs.

Det blir ca 14 bitar.

Svårighetsgrad
Kategori:  Tårtor
Taggar:  Bröllop
Tillagning: 2 tim Vila: 8 tim

Ingredienser

För 1 personer ()

Recept

  • 150 g mörk choklad
  • 150 g smör, rumsvarmt
  • 2 dl strösocker
  • 2 ägg
  • 1 dl vetemjöl

Chokladkräm

  • 100 g mörk choklad
  • 1 gelatinblad
  • 4 äggulor
  • 0.75 dl strösocker
  • 1.25 dl mjölk
  • 1.25 dl vispgrädde

Chokladmousse

  • 1 dl vatten
  • 1 dl strösocker
  • 2 gelatinblad
  • 4 äggulor
  • 1 ägg
  • 100 g mörk choklad
  • 2.5 dl vispgrädde

Chokladtryffel

  • 0.5 dl vispgrädde
  • 1 msk smör
  • 50 g mörk choklad

Garnering

  • 250 g jordgubbar

Prinsens chokladtrippeltårta

  1. Kläm fast ett bakplåtspapper i botten av en form med löstagbar kant, ca 24 cm i diameter. Smöra och mjöla insidan av formen.
  2. Sätt ugnen på 200°C. Bryt chokladen i bitar och smält den över vattenbad eller i mikrovågsugn. Rör smör och socker poröst. Rör ner den smälta chokladen. Tillsätt äggen, ett i taget. Blanda i mjölet.
  3. Bred ut smeten i formen. Grädda bottnen mitt i ugnen ca 12 minuter. Låt kallna i formen.
  4. Chokladkräm
    Hacka chokladen. Lägg gelatinbladet i kallt vatten ca 5 minuter. Blanda ihop socker och äggula. Koka upp mjölk och grädde. Vispa ner det i äggulorna. Häll tillbaka blandningen i kastrullen och sjud under omrörning tills krämen tjocknat. Ta kastrullen från värmen. Ta upp gelatinbladet och smält det och chokladen i den varma krämen under omrörning. Låt krämen svalna.
  5. Lossa bottnen från formen. Diska formen och lägg tillbaka bottnen. Häll krämen över bottnen. Låt stå i frysen ca 4 timmar.
  6. Chokladmousse
    Lägg gelatinbladen i kallt vatten ca 5 minuter. Koka vatten och socker till en simmig och tjock lag. Prova genom att doppa en tändsticka i sockerlagen. Sätt stickan mellan tumme och pekfinger, och då det klibbar och trådar sig mellan fingrarna är sockerlagen klar. Ta av från värmen.
  7. Vispa äggulor och ägg luftigt. Vispa med en elvisp ner lite i taget i den heta sockerlagen i kastrullen. Fortsätt att vispa tills smeten är kall och riktigt luftig.
  8. Lyft upp gelatinbladen och låt dem smälta på svag värme i någon matsked av äggsmeten. Vispa ner det i resten av smeten.
  9. Hacka chokladen och smält den över vattenbad eller i mikrovågsugn. Vispa grädden. Rör försiktigt ner chokladen och till sist grädden i äggsmeten. Häll moussen i formen. Slå hela formen försiktigt några gånger mot köksbänken så att eventuella luftfickor i moussen försvinner. Låt stå i kylen 4-5 timmar.
  10. Chokladtryffel
    Blanda grädde och smör i kastrull. Koka upp, ta av från värmen. Blanda ner bitar av choklad. Rör tills de smält. Låt svalna tills tryffeln är mjuk och bredbar.
  11. Lossa tårtan från formen. Täck tårtans ovansida med tryffeln och garnera med jordgubbar.

Bli först att kommentera!

 (5/5)
Ditt namn
Hur mycket är 4 + 0?

Kommentarer på recept (0)

Sök recept


Ange rubrik för recept
Kategori
Ingrediens

Sagt om choklad

"Ingen annanstans har naturen koncentrerat ett sådant överflöd av de mest värdefulla födoämnena på ett så litet utrymme som kakaobönan."
Alexander von Humboldt (1796-1859)

Samarbete