Röda vinbärs- och svartpepparpralin
Det blir 12 praliner.
Svårighetsgrad







Dela
Ingredienser
För 1 personer ()
Röda vinbärsgelé
- 75 g röda vinbärsjuice
- 25 g röda vinbär
- 10 g socker
- 0.5 g gellangummi
- 5 g pektin
Svartpepparganache
- 4 g svartpeppar (uppblötta)
- 150 g mörk choklad, 85 %
- 100 g grädde
- dekorfärger och kakaosmör
Röda vinbärs- och svartpepparpralin
- Röda vinbärsgelé
Rör ihop socker, pektin och gellangummi. Koka upp tillsammans med vinbär och juice och sila av. Höll upp i spritspåse och låt svalna. - Svartpepparganache
Smält chokladen över vattenbad som håller 40°C. Koka upp svartpepparen i tre minuter, sila av vattnet. Blanda grädde och svartpeppar i en kastrull. - Värm upp till 40°C och sila över chokladen. Rör tills det att blandningen blivit helt slät.
- Så här gjuter du
Spraya först pralinformen med tempererat kakaosmör så det blir en tunn hinna på insidan. Smält den svarta kakaofärgen först och spraya formen med den i tre lager. - Fyll mörk choklad i formen och häll försiktigt ut överflödig choklad så ett tunt skal bildas i formen. Låt stelna.
- Spritsa en liten klick rödvinbärsgelé i formen. Fyll på med ganache och låt den sätta sig. Locka formarna och låt dem gå ihop över natten.
- Tag ur pralinerna ur formarna. Smält och temperera vit färg och därefter svart. Dekorera pralinen med liten pensel genom att stänka omväxlande med vit och svart färg.