Apelsinglass med knäckflarn och chokladbrioche
Temperera glassen minst 1 timme i kylen före servering.
Svårighetsgrad







Dela
Ingredienser
För 8 personer ()
Apelsinglass
- 0.5 gelatinblad
- 0.5 delad vaniljstång
- 2 dl mjölk
- 2 dl vispgrädde
- 1.5 msk strösocker
- 6 äggulor
- 5 msk strösocker
- 1 dl pressad apelsin
Knäckflarn
- 1.5 msk brun farin
- 25 g smör
- 1.5 msk ljus sirap
- 2.5 msk vetemjöl
Chokladbrioche
- 2 dl vispgrädde
- 2 cl Cointreau
- 2 cl marsalavin
- 100 g mörk choklad
- 6 skivor av briochebröd eller vetelängd (200 g)
Apelsinglass med knäckflarn och chokladbrioche
- Apelsinglass
Lägg gelatinbladet i kallt vatten. Skrapa ut vaniljfröna ur stången med en liten sked. Koka upp mjölk, grädde, socker, vaniljstång och frön. Vispa äggulor och socker pösigt. - Vispa ner mjölkblandningen i äggulorna. Häll tillbaka i kastrullen och värm till 84°C under vispning.
- Lyft upp gelatinet och smält det i den varma blandningen.Tillsätt apelsinsaften, sila och låt kallna. Låt ev stå i kylen till nästa dag. Kör smeten i glassmaskin.
- Knäckflarn
Sätt ugnen på 175°C. Blanda brun farin, smör och sirap i en kastrull och smält på svag värme. - Vispa ner mjölet och vispa till en slät smet. Låt koka 1–2 minuter. Klicka ut smeten på en plåt med bakplåtspapper. Tänk på att flarnen flyter ut.
- Baka dem mitt i ugnen 7–9 minuter. Låt svalna något och böj dem över en stång eller liknande. Låt kallna.
- Chokladbrioche
Koka upp grädde, tillsätt Cointreau och marsalavin. Bryt chokladen i bitar och smält den i grädden. - Kantskär brödet och skär det i kuber. Doppa dem runt om i chokladen och låt rinna av på galler. Låt dem stelna i kylen och förvara dem där tills de ska serveras.