Choklad- och cappuccinolängd

Svårighetsgrad
Kategori:  Tårtor
  4.09/5

Ingredienser

För 10 personer ()

Recept

  • 3 ägg
  • 75 g strösocker
  • 75 g vetemjöl
  • 1 msk finmalet espressokaffe

Konditorkräm

  • 1 msk majsenamjöl
  • 2 äggulor
  • 75 g strösocker
  • 1 msk finmalet espressokaffe
  • 15 g kakaopulver
  • 4.5 dl mjölk
  • 4 msk Kahlua eller annan likör med kaffesmak

Garnering

  • 175 g mörk choklad, bruten i bitar
  • 3 dl vispgrädde
  • chokladrullar, se chokladteknik
  • kakaopulver

Choklad- och cappuccinolängd

  1. Smörj och klä en långpanna, 33 x 23 cm, med smörpapper. Vispa äggen och sockret i en stor värmetålig skål över en kastrull med sjudande vatten, tills smeten är så tjock att det blir spår efter vispen när den tas upp. Ta av från värmen och vispa tills smeten har svalnat.
  2. Sikta ner mjölet och kaffet i skålen och vänd ner det med hjälp av en metallsked. Häll smeten i formen och dra ut den i hörnen. Grädda i 200°C tills den nätt och jämnt känns fast.
  3. Beströ smörpapper med strösocker och stjälp upp kakan. Dra av papperet som formen klätts med och låt kakan svalna.
  4. Konditorkräm
    Blanda samman majsenamjölet, äggulorna, sockret, espresson, kakaopulvret och lite av mjölken. Koka upp resten av mjölken och häll den över äggsmeten under kraftig vispning.
  5. Häll äggsmeten i kastrullen och koka upp under vispning tills smeten tjocknar. Häll över i en skål och täck med smörpapper. Låt svalna.
  6. Dela kakan på bredden i tre lika stora rektanglar. Lägg en rektangel på ett serveringsfat.
  7. Vispa ner Kahluan i konditorkrämen. Bred en tredjedel över kakan. Täck med den andra kakdelen och mer kräm, och sedan med den tredje kakdelen. Bred resten av krämen överst på kakan och utmed sidorna.
  8. Garnering
    Lägg chokladen i en värmetålig skål över en kastrull med sjudande vatten. Låt stå tills chokladen har smält.
  9. Mät under tiden tårtans omkrets och klipp en remsa smörpapper 1 cm längre och 8,5 cm bred.
  10. Häll den smälta chokladen utmed remsan ända ut till kanten av den ena långsidan och gör den andra långsidans kant vågig så att tårtans övre kant blir mer dekorativ.
  11. Lyft upp remsans ändar och svep den runt tårtan. Ställ kallt i ca 10 minuter så att chokladen stelnar. Dra av papperet.
  12. Vispa grädden tills den bildar toppar och bred den över tårtan. Strö chokladrullar över och sikta kakaopulver över.

Lämna kommentar (kommentaren granskas innan publicering)

 (5/5)
Ditt namn
Hur mycket är 0 + 4?

Kommentarer på recept (11)

Chokladsajten , lördag, 07 september 2013
Överfört betyg från gamla receptsamlingen.
Chokladsajten , lördag, 07 september 2013
Överfört betyg från gamla receptsamlingen.
Chokladsajten , lördag, 07 september 2013
Överfört betyg från gamla receptsamlingen.
Chokladsajten , lördag, 07 september 2013
Överfört betyg från gamla receptsamlingen.
Chokladsajten , lördag, 07 september 2013
Överfört betyg från gamla receptsamlingen.

Sök recept


Ange rubrik för recept
Kategori
Ingrediens

Sagt om choklad

"När man vill dricka riktigt god choklad gör man i ordning den kvällen innan i en kaffekanna av fajans och låter den stå. Chokladen koncentreras under natten och detta ger en mycket bättre konsistens. Den gode Guden kan inte rimligtvis bli förnärmad över denna lilla finess, eftersom Han Själv är den allra mest perfekte."
Brillat-Savarin (1755-1826) fick det här receptet på choklad av abbedissan fru d'Arestrel på klostret Visitation i Belley, England.

Samarbete