Apelsingodis med choklad
Det blir ca 50 bitar.
Svårighetsgrad







Dela
Ingredienser
För 1 personer ()
Recept
- 3 apelsiner
- 2.5 dl strösocker
- 2.5 dl vatten
- 1 tsk citronsaft
- 200 g mörk blockchoklad, hackad
Apelsingodis med choklad
- Skär apelsinerna i fyra delar och ta bort skalet. Kasta fruktköttet (eller ät upp det!). Ta bort allt det vita från skalet och skär skalet på längden till cm-tjocka strimlor.
- Lägg apelsinskalet i en liten tjockbottnad kastrull och häll på vatten så det täcker. Koka upp och ta kastrullen av värmen. Låt skalet rinna av ordentligt och lägg sedan tillbaka det i kastrullen. Koka på samma sätt två gånger till. Klappa skalbitarna torra med hushållspapper.
- Blanda socker, vatten och citronsaft i en tjockbottnad kastrull och rör om på medelstark värme utan att koka tills sockret har lösts upp helt. Tillsätt apelsinskalet. Koka upp, sänk värmen något och koka utan att röra om i 15 minuter eller tills skalbitarna är genomskinliga. Ta genast kastrullen av värmen.
- Låt skalbitarna rinna av och lägg dem på ett galler täckt med folie. Låt dem torka över natten i rumstemperatur.
- Smält chokladen över vattenbad. Doppa skalbitarna en i taget i chokladen med hjälp av två gafflar. Låt lös choklad rinna av och lägg sedan bitarna på ett ark smörpapper för att stelna.
Kommentarer på recept (2)





Överfört betyg från gamla receptsamlingen.





Överfört betyg från gamla receptsamlingen.