Nötkolarutor

Det blir ca 16 stycken.

Svårighetsgrad

Ingredienser

För 1 personer ()

Recept

  • 100 g smör
  • 2 ägg
  • 2 dl strösocker
  • 1.5 dl (90 g) vetemjöl
  • 4 msk kakao
  • 1 krm salt

Fyllning

  • 150 g (ca 2,5 dl) hasselnötter
  • 2 burkar (à 395 g) kondenserad mjölk
  • 50 g smör
  • 2 msk ljus sirap

Topping

  • 200 g mörk choklad

Nötkolarutor

  1. Botten
    Smält smöret och låt det svalna lite. Vispa upp ägg och socker lätt och rör ner smöret.
  2. Blanda mjöl, kakao och salt och rör ner i äggsmeten.
  3. Klä en ugnsform, ca 20 x 30 cm, med bakplåtspapper. Bred ut smeten i formen och grädda i nedre delen av ugnen i 200°C i 8-10 minuter. Bottnen ska fortfarande vara lite kladdig. Låt svalna.
  4. Fyllning
    Sprid ut nötterna i en ugnsform och rosta dem i mitten av ugnen i 225°C tills de blivit gyllenbruna. Det tar knappt 10 minuter. Låt svalna och gnugga bort skalen.
  5. Mät upp kondenserad mjölk, smör och sirap i en vid, tjockbottnad kastrull. Låt koka upp och puttra på ganska svag värme i drygt 20 minuter tills krämen börjar tjockna, bli gyllenbrun och släppa kastrullens botten. Rör hela tiden. Skulle smeten trots allt bli lite bränd är det ingen fara.
  6. Blanda ner nötterna och bred ut fyllningen i formen i ett jämnt lager. Låt svalna.
  7. Topping
    Smält chokladen försiktigt i mikron eller över vattenbad. Bred ut den över kolafyllningen i formen. Låt stelna i kylen.
  8. Lossa kakan ur formen och skär den i rutor. Förvara i kylskåp.

Bli först att kommentera!

 (5/5)
Ditt namn
Hur mycket är 0 + 2?

Kommentarer på recept (0)

Sök recept


Ange rubrik för recept
Kategori
Ingrediens

Sagt om choklad

"Sötsaker gjorda av choklad är de bästa. Söta och mörka, smälter de på våra tungor och dröjer sig kvar i våra munnar med en utsökt varm krämighet som består av en del smak och en del minne."
Mary Goodbody

Samarbete