Hasselnötsfondant med espressokolasås

Det går också bra att baka fondanten i tjocka, värmetåliga cappuccinokoppar. Då är det fint att servera fondanten direkt ur koppen!

Svårighetsgrad

Ingredienser

För 8 personer ()

Recept

  • 175 g smör, rumsvarmt
  • 1 dl strösocker
  • 175 g mörk choklad, 70 %
  • 50 g hasselnötskräm, t.ex. Nutella
  • 4 ägg
  • 4 äggulor
  • 1 dl vetemjöl

Espressokolasås

  • 1 dl vispgrädde
  • 0.5 dl sirap
  • 0.5 dl strösocker
  • 0.5 dl espresso eller starkt kaffe

Hasselnötsfondant med espressokolasås

  1. Sätt ugnen på 200°C. Vispa smör och socker i en bunke.
  2. Smält chokladen i mikron och rör ner i bunken tillsammans med hasselnötskrämen.
  3. Vispa upp ägg och äggulor i en separat bunke och blanda ner i chokladsmeten. Vänd i mjölet och fördela smeten i smorda ugnsfasta formar i porslin eller teflon.
  4. Grädda mitt i ugnen 10-12 minuter. Tag ut formarna ut ugnen och låt kakorna vila ett par minuter. Frigör kanterna med en liten vass kniv och vänd upp kakorna direkt på tallriken.
  5. Espressokolasås
    Blanda alla ingredienser till såsen i en kastrull. Koka ihop några minuter till kolaliknande konsistens. Rör under tiden så att såsen inte bränner fast.
  6. Servera fondanten med espressokolasås och vaniljglass.

Bli först att kommentera!

 (5/5)
Ditt namn
Hur mycket är 4 + 3?

Kommentarer på recept (0)

Sök recept


Ange rubrik för recept
Kategori
Ingrediens

Sagt om choklad

"Den är syndig, oanständigt fyllig och frestande, men varenda sked är himmelsk, och det är så chokladfromage ska vara."
Julia Child

Samarbete