Prinsesstårta med choklad
Svårighetsgrad







Dela
Ingredienser
För 10 personer ()
Recept
- 4 äggvitor
- 4 äggulor
- 1 ägg
- 1.5 dl socker
- 1.5 dl vetemjöl
- 1 tsk stött kardemumma
Chokladmousse
- 150 g mörk choklad
- 4 dl grädde
Garnering
- 275 g färska eller tinade hallon
- 2 dl grädde
- 250 g vit marsipan och eventuellt 1 tsk florsocker
- hackade pistaschnötter
Prinsesstårta med choklad
- Vispa äggvitorna till hårt skum.
- Vispa äggulorna, det hela ägget och socker i en bunke tills smeten blir porös. Blanda ner vetemjöl, därefter kardemumma.
- Vänd ner äggvitorna i blandningen och rör om försiktigt. Inte för hårt och inte för länge.
- Värm ugnen till 200°C och grädda i 20 minuter i en smord, rund form (ca 20 cm i diameter). Stjälp upp kakan och låt den svalna under bakduk.
- Chokladmousse
Smält choklad i vattenbad eller i mikrovågsugn. Värm 1,5 dl grädde till 60-70°C och blanda i chokladen. Låt blandningen svalna. - Vispa resten av grädden hårt. Blanda ner den svala chokladgräddsmeten i den hårt vispade grädden och låt den stå i kylen tills du ska använda den.
- Montering
Dela den svalnade kakan så att du får två bottnar. - Täck den första bottnen med färska eller tinade hallon. Lägg på ett tjockt lager chokladmousse.
- Lägg på nästa botten och täck igen med hallon. Toppa med ganska hårt vispad grädde.
- Kavla ut marsipan och använd florsocker så att marsipanen inte fastnar på bord eller kavel. Täck hela kakan med marsipan.
- Skär med en vass kniv längst ner runt hela tårtan och skjut in kanterna på marsipanen.
- Hacka pistaschnötter och strö dem över marsipantäcket. Låt tårtan stå kallt tills servering.